
To pytanie zadaje sobie codziennie wiele kobiet. Przy jej wyborze trzeba liczyć się z biurowym dress codem, czyli zbiorem reguł dotyczących odpowiedniego dopasowania ubrań do pełnionej funkcji oraz zajmowanego stanowiska. Idealna sukienka stanowi połączenie zarówno elegancji oraz szyku (często wymaganego w pracowniczej stylizacji), jak i wygody. Powinna być również zgodna z indywidualnym stylem kobiety, a także jej gustem.
Rodzaje sukienek a pracowniczy dress code
Mała czarna to uniwersalna sukienka o prostym kroju. Przez wiele kobiet uważana jest za szczyt elegancji oraz wyznacznik dobrego stylu. Popularność zyskała w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to projektantka mody Coco Channel opublikowała jej zdjęcie w amerykańskiej edycji magazynu Vogue. Klasyczna, czarna gładka sukienka do pracy to wybór dla prawdziwych bizneswoman, który idealnie sprawdzi się podczas firmowych prezentacji czy też spotkań z interesariuszami. Ten typ sukienki świetnie będzie prezentował się zestawiony z jasnym żakietem oraz wysokimi szpilkami.
Przeciwieństwem małej czarnej jest zwiewna sukienka z falbankami do biura. Stanowi ona doskonałe, bardziej swobodne rozwiązanie na nieco cieplejsze dni w roku. Z powodzeniem można ją ubrać do pracy, w której nie obowiązuje ścisły dress code. Falbaniaste sukienki od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród fashionistek. Są one wygodne, maskują mankamenty sylwetki, a przede wszystkim są niezwykle kobiece. Elegancka sukienka szyfonowa do pracy to opcja dla kobiet ceniących sobie ponadczasową klasę oraz szyk. Materiały, z jakich uszyte są sukienki, wpływają na ogólny komfort ich noszenia, a dzięki rozmaitym właściwościom ułatwiają odpowiednie dopasowanie ich do pory roku. Na przykład szyfon wykorzystany w sukienkach charakteryzuje się lekkością, zwiewnością, dzięki czemu jest to doskonały wybór do nasłonecznionego, pełnego ludzi biura. Podobnie jest w przypadku wiskozy, która znakomicie chłonie wilgoć, a w dodatku jest przewiewna. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym najlepiej zdecydować się na sukienkę z naturalnych tkanin, takich jak wełna czy bawełna (może być z domieszką jedwabiu). Najważniejsze, by materiał ten zapewnił skórze ciepło.
![]() |
![]() |
Jaki kolor sukienki wybrać do pracy?
Niekoniecznie musi być to wcześniej wspomniana czerń. Biurowy dress code można bowiem podzielić na 3 kategorie: business formal, business casual i smart casual. Do pierwszej z nich najbardziej odpowiednie będą ciemne kolory, a mianowicie granatowy, grafitowy bądź szary. Przechodząc do business casual, należy postawić na stonowane barwy, typu beż czy brąz. Ostatnia kategoria, jaką jest smart casual, umożliwia zastosowanie w swoich pracowniczych stylizacjach szerszej palety kolorystycznej. W biurowych, kobiecych stylizacjach świetnie sprawdzą się zarówno szarości, brązy lub zielenie, jak i również jasne, delikatne pastele.
Co z długością sukienek do pracy?
Z reguły zalecane jest, aby miały one długość kończącą się przed kolanem. Model ten nie skraca nóg, a dodatkowo dobrze wygląda praktycznie na każdym typie figury. Zrezygnujmy z długości typu mini, ponieważ nie wpisuje się ona w pracowniczy dress code, a poza tym jest zarezerwowana na mniej formalne wyjścia. Ciekawym rozwiązaniem są eleganckie sukienki do biura midi, czyli o średniej długości sięgającej prawie do połowy łydki. Występują one w wersji jednolitej lub z delikatnymi wzorami, na przykład: drobnymi kwiatkami, paskami czy kropkami. Poza tym większość tych modeli znakomicie będzie wyglądała połączona z paskiem, dzięki któremu proporcje sylwetki pozostaną zachowane.
Sukienki to rodzaj ubioru, który jest uwielbiany przez kobiety na całym świecie. Te założone do pracy powinny być przede wszystkim eleganckie oraz wygodne, ponieważ są one zazwyczaj noszone w ciągu dnia przez co najmniej 8 godzin. Dodatkowo ważne jest, aby mieć na uwadze, że damski ubiór pracowniczy ma budować oraz utwierdzać profesjonalny wizerunek kobiety – bizneswoman.